یوم یَفِرُّ الْمَرْءُ من اخیه

یکی از اسامی روز قیامت این است که:

یَوْمَ یَفِرُّ الْمَرْءُ مِنْ أَخِیهِ وَ أُمِّهِ وَ أَبِیهِ وَ صَاحِبَتِهِ وَ بَنِیهِ‏

لِکُلِّ امْرِى‏ءٍ مِنْهُمْ یَوْمَئِذٍ شَأْنٌ یُغْنِیهِ‏

تمام.

چراغ که خاموش شود، شخص می ماند.

یوم لا ینفع مال و لا بنون الا من اتا الله بقلب سلیم.

از تفسیر نمونه :

 در آن روز که انسان از برادر خود فرار مى‏کند ( یوم یفر المرء من اخیه ) .
همان برادرى که با جان برابر بود و همه جا به یاد او بود و در فکر او ، امروز به کلى از او گریزان مى‏شود.
و همچنین از مادر و پدرش ( و امه و ابیه).و زن و فرزندانش ( و صاحبته و بنیه).
و به این ترتیب انسان نزدیکترین نزدیکانش را که برادر و پدر و مادر و زن و فرزند هستند نه فقط فراموش مى‏نماید بلکه از آنها فرار مى‏کند ، و این نشان مى‏دهد هول و وحشت محشر آنقدر زیاد است که انسان را از تمام پیوندها وعلائقش جدا مى‏کند .
مادرى که به او عشق مى‏ورزید.
پدرى که سخت مورد احترام او بود.
همسرى که شدیدا به او محبت داشت.
و فرزندانى که میوه قلب و نور چشمان او محسوب مى‏شدند.
بعضى گفته‏اند منظور فرار از برادران و پدران و مادران و همسر و فرزندانى است که راه ایمان و تقوا و اطاعت خدا را نپیمودند ، او از آنها فرار مى‏کند مبادا به سرنوشتشان گرفتار شود.
بعضى نیز گفته‏اند این فرار به خاطر آن است مبادا اینها حقوقى به گردن او داشته باشند و از او مطالبه کنند ، و او از اداى آن عاجز باشد.
در میان این سه تفسیر ، تفسیر اول مناسبتر به نظر مى‏رسد ، گرچه جمع میان آنها نیز بى‏مانع است .
در این که چرا نخست از برادر ، و بعد مادر ، سپس پدر ، و بعد همسر ، و در آخرین مرحله سخن از فرزندان به میان آمده ؟ بعضى معتقدند به خاطر این است که در تمام اینها از مرحله پائین‏تر به مرحله بالاتر منتقل مى‏شود و مقتضاى بلاغت همین است که نخست بگوید انسان از برادرش مى‏گریزد ، بعد از مادر و پدر ، و بعد از همسر و فرزندان.
ولى با توجه به این که همه مردم در مورد علاقه و رابطه با این پنج گروه یکسان نیستند گاه برادر نقش مهمترى در زندگى انسان دارد بیشتر مورد علاقه او است ، و گاه همسر ، و گاه فرزند ، و لذا نمى‏توان یک قاعده کلى در اینجا به دست داد .
البته براى اهمیت پیوند انسان با هر یک از این گروه پنجگانه مطالب بسیارى مى‏توان گفت ولى چنان نیست که بطور مطلق بتوان یکى را بر دیگرى
از تمام جهات - مخصوصا به شکلى که در آیه آمده است ترجیح داد ، بنا بر این ترتیب فوق روى حساب ترتیب در اهمیت نیست.

/ 3 نظر / 30 بازدید

خوبست

دریا دل

سلام عزیزه دلم من دریا دل هستم وب خوبی داری خوشحال میشم به سایتم سربزنی عضو شی منتظر حضور گرمت هستم فیسبوک آزاد شبکه اجتماعی فیس کمپ منتظرت هستم http://facecamp.ir لطفا فیس کمپ لینک کن اینم لینک دعوت نامه شخصی عضویت سریع http://facecamp.ir/signup/invited:b8d64df13d04b45a616a161e2dd69359 لطفا از کمپ چت هم دیدن فرمایید www.campchat.ir ثبت در وزارت ارشاد

نماينده رسمي الكسا در ايران

با سلام - وبلاگ خيلي خوبي داريد ولي ... متاسفانه بازديد وبلاگ شما كم است و شما نياز به شارژ بازديد داريد هر 20000 بازديد از وبلاگ شما فقط 5 هزار تومان !!!! فقط تا آخر هفته بازديد ها واقعي و با آي پي ايران و توسط اپراتور هاي ما انجام ميگيرد كاملا تضميني وبلاگ شما را موفق خواهيم كرد !!! درخواست در سايت زير www.iAlexa.ir